WAKACJE!

"Spotkanie w bibliotece: poznajemy jej sekrety"

W Polsce, począwszy od roku 1985 roku, obchodzony jest Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek, przypadający corocznie 8 maja. W tym dniu rozpoczyna się Tydzień Bibliotek będący ogólnopolską akcją promowania czytelnictwa i jednocześnie świętem bibliotek i bibliotekarzy.

W tym roku zaprzyjaźnione z naszym ośrodkiem Panie bibliotekarki postanowiły uczcić ten dzień w gronie uczniów i absolwentów Nauczania Indywidualnego, którzy w dniu 20 maja 2019 r. na specjalne zaproszenie zagościli w progach Filii dla dzieci i dorosłych Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grunwaldzkiej 33.

Biblioteka odkryła przed uczestnikami spotkania wiele sekretów. Panie bibliotekarki ukazały bibliotekę jako miejsce, w którym znajduje się ogromna ilość książek, a wszystkie z nich ułożone są w odpowiednich działach tematycznych. Żeby zapamiętać choć kilka działów znajdujących się w bibliotece, oprowadzani byliśmy przez nie w zupełnie niecodzienny sposób. W dziale MUZYKA mogliśmy zagrać na instrumentach muzycznych i posłuchać piosenki o książce, w dziale OGRODNICTWO. UPRAWA WARZYW. UPRAWA ROŚLIN OZDOBNYCH wszystkich zachwyciła kwiatowa woń unosząca się nad książkami, a w dziale o hodowli zwierząt Panie zaprezentowały nam wiele książek o zwierzętach i przygotowały zagadki: odgłosy zwierząt, z odgadnięciem których świetnie sobie poradziliśmy. Dział SPORT przyniósł nie tylko wiedzę o rodzajach sportowych dyscyplin, ale i wiele zadowolenia z gimnastyki, którą wspólnie wykonaliśmy do słów rymowanki:

Ręce w górę,
Ręce w dół
I zginamy
ciało w pół.
Noga raz,
Noga dwa,
Sport to frajda,
na sto dwa!

W miejscu głównym biblioteki, które jest sercem biblioteki, mieliśmy okazję wcielić się w rolę bibliotekarza i za pomocą czytnika skanującego kody biblioteczne mogliśmy wypożyczyć książkę czytelnikom. Dowiedzieliśmy się również, że choć „bibliotekarz ma na półkach książek bez liku, to nie tylko dba o książki i czytelników”, ale wykonuje także wiele innych ważnych zadań w celu propagowania czytelnictwa, a biblioteka jest nie tylko poważnym ośrodkiem informacji, ale także miejscem zabaw, wystaw, lekcji bibliotecznych, spotkań autorskich, imprez kulturalnych i warsztatów naukowych.

Okazało się również, że biblioteka posiada małą salę kinową, w której można oglądać m. in. ekranizacje książek dla młodszych i starszych czytelników.

Ważnym punktem spotkania było omówienie wyglądu książek wchodzących w skład księgozbioru bibliotecznego i porównanie ich z książką, która nie jest własnością biblioteki. Niecodziennym przeżyciem była możliwość opieczętowania książek przez uczniów zgodnie z zasadami włączania książek w zbiór książek biblioteki.

Podczas spotkania rozstrzygnięty został również konkurs „Zakładka do książki”. Uczestnicy konkursu uhonorowani zostali dyplomami i drobnymi upominkami, a swoje prace mogli podziwiać na specjalnie przygotowanej wystawie zakładek.

Praca bibliotekarza to misja, której celem jest zachęcanie do czytania i sięgania po literaturę, a także docieranie do jak największej liczby miłośników książek. Cieszymy się, że w tym roku mogliśmy wspólnie z nimi obchodzić Dzień Bibliotekarzy i Bibliotek.

A. Dąbrowska, R. Jabłońska, K. Krajnik