Wspomóż nasz ośrodek 1% - poniższy link wskaże jak to zrobić

link do instrukcji

 

Sensoryczne pory roku - WIOSNA

 

W marcu uczniowie nauczani indywidualnie w Ośrodku Wsparcia odwiedzali wiosenną salę sensoryczną. Zielono i pachnąco było już od progu - drzwi wejściowe zamieniły się w zielony trawnik, zapach młodych roślin wypełnił całą salę a pod sufitem falowały kwiaty i fruwały motyle. Gra świateł i naturalnego słońca podkreślała radosny nastrój tej pory roku. W świetlnej misie odwiedzający salę szukali koloru zielonego, wśród mchu kamieni fluorescencyjnych i zmieniających kolory podświetlanych jajek. Uczniowie zanurzali dłonie w ziemi, sadzili cebulę, poznawali zapach młodej trawy, szczypiorku i kwiatów. Podziwiali pąki i młode listki, a nawet kwiatki na gałązkach różnych krzewów. Mogli dotykać zielone przedmioty o różnych fakturach, słuchać odgłosów wiosennej przyrody, bocianów i żab. Wielozmysłowo poznawali wiosenne warzywa – rzodkiewkę, sałatę, rzeżuchę, szczypiorek. Nad wszystkim czuwała pani Wiosna w pięknej, strojnej i zielonej oczywiście sukience!

Zapraszamy na fotorelację!!!

Czytaj więcej: Sensoryczne pory roku - WIOSNA

Sensoryczne pory roku - ZIMA

 

Za nami kolejne spotkanie z cyklu „Sensoryczne pory roku”. Tym razem zagościła u nas zima. W specjalnie zaadoptowanej na tę okazję białej, chłodnej sali uczniowie nauczania indywidualnego mogli doświadczać uroków tej pięknej pory roku. Dotykanie kostek lodu, specjalnie zrobionego sztucznego śniegu oraz smakowanie lodów pozwoliło poczuć prawdziwy chłód. W świetle ultrafioletowej lampy można było podziwiać białe zimowe gwiazdy, choinkę, sople lodu i mnóstwo rozsypanego śniegu. Wzrok przykuwały także ultrafioletowe kamienie, podświetlany panel oraz świecące łańcuchy. Wszystko to miało na celu stymulowanie wzroku oraz dostarczanie ciekawych i przyjemnych dla uczniów wrażeń wizualnych. Z kolei zanurzanie dłoni w białym ryżu, fasoli i wacie oraz dotykanie sensorycznej tablicy pozwoliły poczuć różnorodne faktury. Zapachy cynamonu, migdałów i świerku przypominały o minionych świętach. Wszystko to odbywało się przy dźwiękach spokojnej, relaksującej muzyki. Chyba nikt nie miał wątpliwości, że zima to piękna pora roku. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za wspaniale spędzony czas i już teraz zapraszamy na kolejne wiosenne spotkanie.

Czytaj więcej: Sensoryczne pory roku - ZIMA

Kolędowanie dla Trzech Króli

 

W dniu 7 stycznia 2019 roku w stołówce DPS Słoneczko odbyło się w świątecznym nastroju spotkanie kolędowe. Historię narodzin Pana Jezuska opowiadał Ks. Janusz Tomczak. Zespół PRO SUM z Ruchu WYZWANIE przygotował oprawę muzyczną. Uczestnicy przebrani w królewskie korony wysłuchali i wspólnie zaśpiewali wiele popularnych kolęd.

Czytaj więcej: Kolędowanie dla Trzech Króli

Tradycyjne pieczenie pierników na Kółku "Smaczek"

 

W ramach Kółka Kulinarnego “Smaczek”, działającego przy SOSW nr 3 w Bydgoszczy, 11 grudnia br. odbyło się spotkanie uczniów Ośrodka nauczanych indywidualnie wraz z rodzicami, na tradycyjnym pieczeniu pierników. Dlaczego tradycyjnym? Otóż dlatego, że od 10 lat bez przerwy nauczyciele w osobach Anna Siuda, Halina Denisiuk, Renata Jabłońska i Małgorzata Szymborska organizują te wypieki corocznie z okazji Świąt Bożego Narodzenia. W tym roku w spotkaniu wzięło udział ponad 30 osób: uczniowie, ich rodzeństwo, rodzice i nauczyciele. Tym razem pierniki były pieczone wg przepisu koleżanki Renaty Jabłońskiej.

Czytaj więcej: Tradycyjne pieczenie pierników na Kółku "Smaczek"

Aktywne czytanie

 

W Ośrodku Wsparcia odbyły się zajęcia warsztatowe z aktywnego czytania, nazywane również czytaniem uczestniczącym. Jest to świetna forma wspólnego czytania książek dla uczniów z trudnościami w porozumiewaniu się. Przygotowane książki dają ogromny wachlarz możliwości, wzbogacają wiedzę dziecka, poszerzają słownictwo, a przede wszystkim stwarzają okazję do doskonalenia umiejętności posługiwania się min.: symbolami, gestami czy komunikatorem. 

Czytaj więcej: Aktywne czytanie