Innowacje pedagogiczne

  

Śpiewanki – pokazywani z Makatonem, czyli zajęcia rozwijające kompetencje językowe.

I semestr już za nami! Zajęcia z innowacji pedagogicznej zostały przygotowane specjalnie dla osób z trudnościami komunikacyjnymi. Prowadzone są w dwóch grupach: na terenie SOSW nr 3 i Ośrodka Wsparcia przy DPS Słoneczko. Celem zajęć jest pomoc w przyswajaniu przez uczestników nowych gestów i utrwalanie już poznanych. Połączyłyśmy naukę i zabawę, powtarzamy piosenki, wiersze i ilustrujemy ich treść gestami Makaton… czyli gesty, słowa i zabawa gotowa! Do zobaczenia na zajęciach w II semestrze!

 

Odbyło się ostatnie już w tym roku szkolnym spotkanie z cyklu „Śpiewanki – pokazywanki czyli zabawy komunikacyjne z Makatonem”. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom: uczniom i nauczycielom za zaangażowanie, cały rok solidnej pracy i przemiłą atmosferę. Mamy nadzieję, że w nowym roku szkolnym spotkamy się ponownie i ruszymy ze zdwojoną energią, poznając i używając na co dzień coraz więcej gestów Makaton. Póki co, życzymy Wam udanych wakacji. 
                                                                Monika Marczak, Kasia Pałgan, Basia Prokopiak

 

Innowacja pedagogiczna pt. "Bydgoskie miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnością"

     W roku szkolnym 2015/2016 miała miejsce realizacja innowacji pedagogicznej pt. "Bydgoskie miejsca przyjazne osobom z niepełnosprawnością". Od września zapoznawaliśmy się z interesującymi miejscami kulturalnymi i rekreacyjnymi na terenie Bydgoszczy. Zgodnie ze słowami Antoine de Saint-Exuper'ego  pamiętaliśmy, że "...oswoić znaczy stworzyć więzy". Dlatego też promowaliśmy ideę włączania osób niepełnosprawnych do udziału w życiu kulturalnym miasta. Nasi podopieczni mieli więc okazję "oswoić" się z wieloma ciekawymi miejscami w Bydgoszczy, a także stworzyć głębokie więzi przyjaźni między sobą.

     Weryfikowaliśmy odwiedzane przez nas miejsca pod kątem dostępności i przyjazności dla osób niepełnosprawnych. Ekspertami w tej dziedzinie byli przede wszystkim uczniowie nauczani indywidualnie oraz ich Rodzice. Nasz czynny udział w życiu miasta powodował również "oswajanie się" ludzi pełnosprawnych z naszymi wychowankami.

     Wiele radości i miłych smakowych doznań dały nam wizyty w różnorodnych restauracjach (Restauracja Orientalna Rong Vang, Pizzeria "Amigo” oraz "Ambar", kawiarnie "Sowa", McDonalds, lodziarnie, pijalnie czekolady). Bardzo ciekawe okazało się zwiedzanie wielu muzeów (Muzeum Mydła i Historii Brudu, Muzeum Okręgowe, Muzeum Pieniądza, Muzeum Fotografii) oraz galerii handlowych (IKEA, "Zielone Arkady", Auchan, Focus). Wychowankowie poznali również interesującą pracę w Pracowni Krawieckiej, Pracowni Florystycznej, Gospodarstwie Rolno-Ogrodniczym. Wiele estetycznych wrażeń przyniosły nam wizyty w Multikinie, kinie "Helios" i "Cinema City", w Filharmonii Pomorskiej, Teatrze Polskim, Teatrze Lalek "Buratino" oraz w Akademickiej Przestrzeni Kulturalnej. Natomiast niesamowitej rozrywki dostarczyły nam: kręgielnia "Łuczniczka", Sala Widowiskowo - Sportowa "Łuczniczka" oraz siłownia w "Drukarni".

     Wszystkie te spotkania kształciły, wzbudzały zainteresowanie otaczającym światem, "oswajały" nas i innych z problemem niepełnosprawności, a przede wszystkim dawały ogromną radość. Pamiętaliśmy bowiem o tym, że "śmiech jest dla życia jak studnia na pustyni" (Antoine de Saint-Exupe'ry).

      Realizację innowacji planujemy jeszcze w przyszłym roku szkolnym 2016/2017. Naszym celem jest bowiem stworzenie przewodnika promującego placówki, które uznane zostały za przyjazne osobom z niepełnosprawnościami. Chcemy także zorganizować tematyczne szkolenie dla wydelegowanych pracowników placówek i firm, z którymi został nawiązany kontakt. Podczas tego szkolenia mamy zamiar przybliżyć potrzeby osób z niepełnosprawnościami jako uczestników społecznego życia Bydgoszczy. Uwieńczeniem innowacji będzie przygotowanie i wręczenie dyplomów wybranym placówkom, uznanym za "Placówkę przyjazną osobom z niepełnosprawnością".

Autorki / realizatorki:

Marzena Adamska, Gabriela Bylińska, Agnieszka Czechowicz, Barbara Deszcz,

Milena Maślińska, Agnieszka Wasąg, Agnieszka Zdunek